TOG Genç Kadın Fonu – Değişime Koşan Kadınlar Kampanyası koşucularını arıyor!

Likya Yolu Ultra Maratonu, 23 Eylül 2017 tarihinde başlıyor!

Koşucumuz olmak ister misiniz-TOG Genç Kadın Fonu ekibi olarak 23 Eylül 2017 tarihinde Likya Yolu Ultra Maratonu’nda “Değişime Koşan Kadınlar” sloganı ile koşacağız.

Peki ne hedefliyor – ne için koşuyoruz?

Türkiye’de

• Genç kadınlar, kentte ve kampüslerinde sıklıkla sözlü/fiziksel taciz ve saldırıya maruz bırakılıyorlar. Genç Kadın Fonu “Üniversitelerde Cinsel Taciz ve Salıdırı” temalı eğitimler ve yaz kampları yaparak; kadınlarla taciz, ayrımcılık, baskı ve yıldırma mekanizmaları ve bunlarla etkin mücadele yöntemlerini konuşuyor. Üniversitelerde cinsel taciz ve saldırıyı önleme kurulları kurulması için savunuculuk çalışmaları yürütüyor. “Flört Şiddeti Nedir?” videosu için https://goo.gl/Gdkpgx

• 4 kadından 1’i, eşinden, sevgilisinden, ailesinden izin alamadığı için istediği zaman gezmeye gidemiyor. Genç Kadın Fonu, toplumsal cinsiyet temalı etkinlikler düzenleyerek kadınların sosyal hayata katılımları için alan açıyor ve kadınların toplumsal cinsiyet temalı projeler gerçekleştirmesine destek veriyor. TOG Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Rehberi için http://bit.ly/TOG-ToplumsalCinsiyet

• Araştırmalara göre flört şiddeti en çok 16-24 yaş arasında yaşanıyor ve toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle bu şiddet türüne genç kadınlar daha fazla maruz bırakılıyorlar. Genç Kadın Fonu flört şiddetiyle ilgili bilgilendirme ve savunuculuk faaliyetleri yürütüyor ve bu etkinliklerin çoğalması için genç kadınlara destek veriyor. TOG Flört Şiddeti Broşürü için bit.ly/2gt0RJj

• İşsizlik oranı 2016 yılında genç erkeklerde %17,4 iken genç kadınlarda ise %23,7 olarak açıklandı. Genç Kadın Fonu, ürün işbirlikleri ile kadın emeğinin desteklenmesi ile ilgili çalışıyor, kadınların istihdam alanında yaşadığı ayrımcılığa ve engellere dikkat çekiyor.

* Genç Kadın Fonu toplumsal cinsiyet eğitmen eğitimi ile gençlerin toplumsal cinsiyet eşitsizliği temalı eğitimleri, Türkiye’nin farklı şehirlerinde yine gençlerden öğrenmesine alan açıyor.

Hedefimiz bu yıl da en az 100 kadının toplumsal cinsiyet temalı eğitimlere ve etkinliklere katılımasına destek vermek!

Likya Yolu Ultra Maratonu Kampanya broşürü için buraya https://goo.gl/x32N5Ainfografik için buraya https://goo.gl/Lbvq4y tıklayabilirsiniz.

Siz de koşucu ekibinde yer almak ve kampanya detaylarını öğrenmek istiyorsanız genckadinfonu@tog.org.tr adresine mail göndererek iletişime geçebilir, koşuya dair teknik detayları http://www.likyayoluultramaratonu.com/TR/ sitesinden inceleyebilirsiniz.

Genç Kadın Fonu çalışmaları ile ilgili detaylı bilgiye www.genckadinfonu.org adresinden ulaşabilirsiniz.